środa, 14 marca 2012

Hassendorf cz.2 – Rekonesans

Po zebraniu i przeanalizowaniu materiałów przedstawionych w cz. 1 postanowiliśmy udać się w miejsce historycznych wydarzeń.

Podczas przygotowań do rekonesansu powstała mapa z zaznaczonymi elementami terenu, o których mowa w relacji G. Weissa

Zaznaczono na niej:
1. Hassendorf (Żółwino)
2. Cel ich drogi Dramburg (Drawsko Pomorskie)
3. Główna droga w tym rejonie, bardzo możliwe że nią jechali autostopem, albo jej częścią. Mogli do niej dojechać jakąś drogą gorszej klasy. Jednak prawdopodobieństwo złapania stopa na głównej drodze jest większe.
4. Zaznaczony kropkami fragment linii kolejowej - to nią musieli iść przez pewien czas, na pewno w tę stronę i później na północ (w górę mapy), wychodząc w drugą stronę nie natknęli by się na las, do którego weszli przy przejeździe.
Na mapie widać na zielono obszar leśny, w 1944 roku. Obecnie może wyglądać to inaczej. Widać również kilka rzeczek i kilka przejazdów kolejowych.
Główny problem na tym etapie przygotować to określenie, który to przejazd i która rzeczka???

Na początku grudnia 2011 r wyruszyliśmy w teren
Na zdjęciu powyżej cześć osób biorąca udział w rekonesansie.

Fotorelację można zobaczyć w naszej galerii, tutaj.


Wyjazd pozwolił nam zobaczyć historyczne miejsce, wioska zachowała praktycznie nie zmieniony układ zabudowy od czasu wojny. Po niektórych budynkach widocznych na niemieckich mapach zostały tylko fundamenty. Nie zniszczona podczas działań wojennych zabudowa w sporej części zachowała swój pierwotny wygląd.

Udało nam się zweryfikować nasze hipotezy i określić z dużym prawdopodobieństwem, przy którym przejeździe kolejowym maszerujący spadochroniarze weszli w las podczas marszu. Niestety precyzyjne zlokalizowanie rzeczki i miejsca przeprawy okazało się niemożliwe. Ilość posiadanych informacji jest zbyt mała, a ilość występujących w tym rejonie cieków wodnych zbyt duża. Jeśli uda nam się pozyskać nowe informacje jak choćby nazwa miejscowości przy, której doszło do przeprawy zapewne znów wrócimy w te okolice.

Wyjazd pozwolił się nam przygotować się do kolejnego etapu naszego projektu jakim jest próba odtworzenia historycznych wydarzeń.

Hassendorf cz.1 – Materiały
Hassendorf cz.3 – Przygotowania

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz