poniedziałek, 31 marca 2014

2014 spotkanie snajperskie


W miniony weekend odbyliśmy kameralne spotkanie osób zainteresowanych działaniami strzelców wyborowych i snajperów.
Przy okazji, chcieliśmy sprawdzić również wybrane elementy umundurowania (nie tylko niemieckiego) pod kątem maskowanie się w terenie leśnym. Proszę się więc z tego powodu nie dziwić, że na zdjęciach pojawi się mundur amerykański czy brytyjski Denison smock w połączeniu z umundurowaniem niemieckim.

Tematyka nawiązywała do materiałów szkoleniowych z epoki. Niżej przedstawiamy cześć tego czym się zajmowaliśmy.

Zaczęliśmy od oceny odległości metodą „na oko” przy jednoczesnej pracy nad przygotowaniem szkicu z zajmowanej pozycji z zaznaczenie charakterystycznych obiektów terenowych, położenie obiektów względem zajmowanego miejsca określano za pomocą busoli. Po wszystkim każdy weryfikował swoje szacunkowe oceny odległości pomiarem dokonywanym za pomocą dalmierza.

Aby lepiej rozmyć sylwetkę warto pomyśleć również o rozmyciu kształtu broni.
Na zdjęciach widać ją najpierw bez żadnych elementów maskujących. Dalej w różnych wariantach maskowania: owiniecie jutą, maskowanie tkaniną i roślinnością, maskowanie roślinne przylegające do broni i celnika oraz swobodnie się z niej zwieszające. Oczywiście należy pamiętać o doborze elementów i ich kolorystyce zgodnej z otoczeniem.Niżej zdjęcia z pozycji strzeleckiej bez żadnych dodatkowych elementów maskujących strzelca i broni. Dalej będzie można zobaczyć zamaskowane stanowiska wykonane na linii rzeki – zakładaliśmy obserwację przeciwległego jej brzegu.

Strzelec 1 bez dodatkowego maskowania (niemiecki hełm M35 z moskitierą, kombinezon spadochronowy w kamuflażu Splittertarn 41, pełen ekwipunek niemiecki):

Strzelec 2 bez dodatkowego maskowania (wszystkie elementy niemieckie: czapka w kamuflażu Spliterntarn, bluza we wzorze Plantan 3/4, spodnie i buty spadochronowe):

Strzelec 3 bez dodatkowego maskowania (mundur amerykański M43, amerykańskie buty spadochronowe, niemiecka czapka i bluza w Sumpfternmuster):

Strzelec 4 bez dodatkowego maskowania (brytyjskie buty i kurtka spadochronowa Denison Smock, niemieckie spodnie w kamuflażu włoskim, na głowie oliwkowa czapka wełniana lub brytyjskie siatka, szal maskujący):


Zamaskowane stanowisko 1:Zamaskowane stanowisko 2:Zamaskowane stanowisko 3:
Jeszcze raz ostatnie stanowisko, tym razem, strzelec ma na głowie czapkę a na twarzy maskę z materiału z wzorem Splittertarnmuster:
Za jakiś czas zmów się zbierzemy na podobnym spotkaniu, wnioski które pojawiły się teraz oraz zgłębienie kilku kolejnych materiałów źródłowych powinny w przyszłości skutkować jeszcze lepszym przygotowaniem uczestników oraz ciekawymi materiałami dla naszych czytelników.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz